TWBK

Laka japońska. Seria 2 książek poświęconych problematyce japońskiej laki jako tworzywa artystycznego, wydanie dwujęzyczne (polsko-angielskie), postać cyfrowa (e-book).

10 października 2024Wojciech Bagiński

Stowarzyszenie uzyskało w ramach konkursu KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju dotację na kolejne pozycje literaury poświęconej zagadnieniom konserwatorskim.

Wsparciem zostało objęte cyfrowe (ePUB i mobi) wydanie 2 pozycji literatury konserwatorskiej, otwierających planowaną serię. Pierwsza to “Laka japońska. Wstęp do konserwacji” autorstwa Joanny Koryciarz -Kitamikado. Książka jest pomyślana jako wprowadzenie do tematu japońskiej laki – jednego z najważniejszych skarbów Dalekiego Wschodu – jako tworzywa używanego do dekoracji różnego rodzaju przedmiotów stanowiących obecnie cenne kolekcje, zarówno muzealne jak i znajdujące się w rękach prywatnych. Poruszane zagadnienia to historia technik zdobniczych oraz rozwój metod i materiałów, dzieje i rozwój laki japońskiej, fenomen laki eksportowej, oraz wprowadzenie do konserwacji laki , w tym konserwacja wg założeń japońskich, także na podstawie wybranych przykładów. Autorka ma za sobą udział w projektach organizowanych przez Narodowy Instytut Badań nad Dobrami Kultury w Tokio i ICCROM oraz konserwacja cennych zabytków ze zbiorów europejskich (współpraca japońskich i europejskich ekspertów w konserwacji, wykorzystanie wiedzy z obu kultur). Druga pozycja to “Japońska laka eksportowa shu-damenuri i tame-sukashi” autorstwa Katarzyny Dróżdż. Książka uwzględni aspekty historyczno-artystyczne, konstrukcyjne i technologiczno-konserwatorskie japońskich mebli eksportowych dekorowanych laką z początku XX w. Autorka jest Laureatką nagrody im. L. Torwirta za wybitną pracę dyplomową teoretyczno-badawczą i konserwatorską obronioną na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Poznaniu w Pracowni Konserwacji Zabytków Etnograficznych.

Publikacja jest planowana na grudzień 2024.

Poprzedni wpis Następny wpis