TWBK

Otwarte Warsztaty Konserwatorskie w WOLSKIM CENTRUM KULTURY , Warszawa, ul. Działdowska 6, ul. Wolska 46/48, lipiec – sierpień 2024 r.

1 sierpnia 2024Hubert Kosiniec

Autorzy wydanej  przez Towarzystwo książki „Architektura drewniana Warszawy. Poradnik dobrych praktyk” Iwona Bartnik i Hubert Kosiniec, w lipcu i sierpniu prowadzą otwarte warsztaty z renowacji stolarki okiennej. Przedmiotem działań są oryginalne skrzydła okienne, nieliczne już z zachowanych w budynku mieszkalnym wzniesionym w latach 1932-34 przy ul. Ludwiki 6 na warszawskiej Woli przez Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (poprzednika dzisiejszego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Ta inicjatywa uświadamia, że żyjemy w przestrzeni wciąż pełnej świadków historii, ciągle wartościowych, również pod względem użytkowym.  W chwili publikacji tej informacji proces zbliża się do, jak się wydaje, najciekawszej fazy,  czyli malowania drewnianych elementów. Jak czytamy w artykule Ove Hidemarka zamieszczonym w zbiorze „Zasady restauracji, technologie budowlane i materiały” wydanym jeszcze w 1997 przez Państwowy Urząd Ochrony Zabytków w Szwecji,  Rozwój przemysłu chemicznego w latach 60-tych i 70-tych oraz związana z tym produkcja rozmaitych farb spowodowały, że stanęliśmy obecnie przed faktem posiadania ogromnej ilości pomalowanych powierzchni, dla których nie wypracowano technik utrzymania i konserwacji. Problem ten już dzisiaj jest aktualny, a w kolejnych dziesięcioleciach będzie jeszcze narastał. Umniejszona została wartość odnawiania i naprawy, na rzecz całkowitej wymiany – dotyczy to nie tylko powierzchni malowanych. Często wymiany wymaga tynk i drewniane poszycie, a najczęściej ceglane i kamienne mury. Biznes i biurokracja nazywają to postępem.

Proces renowacji prezentowany w ramach warsztatów jest prowadzony w sposób tradycyjny, z zastosowaniem metod i materiałów odpowiadających tym, które były oryginalnie zastosowane podczas wznoszenia budynku.  Warsztaty są dostępne dla każdego, kto chciałby przyjrzeć się lub własnoręcznie wykonać pewne zabiegi. Dobre praktyki są do wdrożenia również dzisiaj. Nie chodzi przy tym  o to, żeby kilkoro z nas robiło coś perfekcyjnie, a raczej o to,  żeby mnóstwo nas robiło to w miarę swoich możliwości. Wystarczy uważnie rozejrzeć się wokół siebie, i zobaczyć to, co jest na co dzień przezroczyste – okna są tego doskonałym przykładem. Na ogół dostrzegamy je dopiero wtedy, kiedy zaczynają przeciekać.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie przy koordynacji Agnieszki Bykowskiej-Giler oraz Adama Kadenaci. Pierwszy etap prac zrealizowany został w niewielkiej stolarni, przewrotnie nazwanej „Męska Szopa”, mieszczącej się na terenie WCK przy ul. Działdowskiej 6.  Na czas trwających obecnie prac wykończeniowych – szklenia i malowania – działania zostały przeniesione do pomieszczeń innej placówki WCK – „Wolskiej Mozaiki” przy ul. Wolskiej  46/48 (na parterze w bloku mieszkalnym, wejście z pasażu).

Zainteresowani Uczestnicy mogą otrzymać egzemplarz wydanej przez Towarzystwo książki (do wyczerpania nakładu).

Relacje ze spotkań warsztatowych można znaleźć na FB Wolskiego Centrum Kultury:

https://www.facebook.com/wolskiecentrumkultura

Poprzedni wpis Następny wpis