TWBK

O nas

The past is a foreign country. (Przeszłość to obcy kraj )

Zdanie otwierające powieść  The Go-Between L. P. Hartley’a, wydaną w 1953, było już kilkakrotnie podchwytywane i wykorzystywane przez różnych autorów, w tym Davida Loventhala w tytule jego klasycznego już dzieła poświęconego postrzeganiu przeszłości , które powróciło do nas w swej zrewidowanej postaci w roku 2015.  Zdanie to zostało również przyjęte jako motto działalności  Towarzystwa Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich. W odwróconym kontekście to my, badacze i konserwatorzy zabytków, znajdując się w historycznym otoczeniu, mając kontakt z historycznymi artefaktami, lub czytając historyczne teksty jesteśmy cudzoziemcami. Oglądamy, dotykamy  i czytamy, ale nawet mając szeroko otwarte oczy i umysły, i możliwość korzystania z dających niezwykłe możliwości laboratoriów, zawsze pozostajemy „na zewnątrz”. Nie mamy bowiem i nie możemy mieć zdolności współodczuwania z ludźmi zamieszkującymi niegdyś te przestrzenie, zupełnie jak w chwilach, kiedy lądujemy w obcym kraju.  Aczkolwiek, takimi też chcielibyśmy pozostać, by doraźnie i bezrefleksyjnie nie kolonizować odwiedzanej krainy.

Towarzystwo  jest otwarte dla każdego, kto – niezależnie od profesji – chciałby rozwinąć  lub wesprzeć aktywność  badawczą czy konserwatorską w dowolnym obszarze sztuki i co równie dla nas ważne – otaczającej nas natury, oraz towarzyszącej im myśli. Z zasady non profitowe, działa w oparciu o dotacje, składki  i pracę stowarzyszonych osób. Zarząd pierwszej kadencji  – Paweł Baranowski, Wojciech Bagiński i Michał Witkowski – ma za sobą wspólne doświadczenie odkrycia, badania, konserwacji i interpretacji malowideł w zamku w Żółkwi.


Dane Towarzystwa:

KRS: 0000869154
NIP: 5252843195

Zarząd: Paweł Baranowski (przewodniczący), Wojciech Bagiński i Michał Witkowski (wiceprzewodniczący)
Adres: ul. Niecała 12/2
00-098 Warszawa
Adres email: info@twbk.pl

Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Badawczych i Konserwatorskich
Rachunek: 36 1090 1030 0000 0001 4723 9055

Jeśli są Państwo zainteresowani wspieraniem i efektami działalności Towarzystwa, będziemy wdzięczni za dobrowolne wpłaty w dowolnej wysokości na wyżej podany rachunek bankowy, z tytułem przelewu „Darowizna na cele statutowe”.