Zapraszamy do pobrania cyfrowego wydania książki „Japońska laka eksportowa shudamenuri i tamesukashi” autorstwa Katarzyny Dróżdż”
Książka należy do serii poświęconej historii i problematyce konserwatorskiej związanej z japońska laką i zdobionymi nią wyrobami. Seria jest kierowana do konserwatorów, kuratorów zbiorów i wystaw, oraz kolekcjonerów.
O AUTORCE: Katarzyna Dróżdż obecnie pracuje w Muzeum Narodowym w Poznaniu, zatrudniona na stanowisku asystenta konserwatorskiego w Pracowni Konserwacji Zabytków Etnograficznych. Aktywnie uczestniczy w prestiżowym projekcie konserwacji posągu Buddy Amidy, będącego częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie ukończyła dwa kierunki: Konserwację i Restaurację Dzieł Sztuki (specjalność: konserwacja malarstwa i rzeźby drewnianej polichromowanej) oraz Malarstwo (specjalność: malarstwo sztalugowe).
Laureatka nagrody im. Leonarda Torwirta, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w zakresie pracy dyplomowej teoretyczno-badawczej oraz konserwatorsko-restauratorskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W swojej pracy dyplomowej zajęła się konserwacją japońskiego sekretarzyka eksportowego z epoki Meiji, bogato zdobionego laką oraz panelami z reliefowymi pejzażami olejnymi. Dodatkowo zrealizowała projekt konserwacji kompletu japońskich wachlarzy eksportowych Yokohama Shashin.
Dyplom z malarstwa sztalugowego (główna specjalność) i szkła artystycznego (specjalność uzupełniająca) obroniła w 2020 roku. Stworzony w jego ramach cykl malarski został wyróżniony na wystawie „DYPLOM 2020″ w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2021).
Książkę w formacie PDF można pobrać tutaj:
Katarzyna Dróżdż, „Japońska laka eksportowa shudamenuri i tamesukashi”
Zapraszamy również na spotkania on-line z Autorkami poświęconych lace japońskiej książek wydanych przez TWBK dzięki dotacji KPO, w dwóch terminach:
1. piątek 20.12.2024 19:00 – 20:00
https://youtube.com/live/bO3U-ISv530
2. poniedziałek 23.12.2024 19:00 – 20:00